info@clementas.cz

Mlékovickým klientům pomáhá znovu na nohy moderní masážní lůžko

Téměř 89 letá Marie Štamberská měla loni nehodu na ulici. Náhle ztratila vědomí, upadla, při pádu se uhodila do hlavy, kde měla hlubokou tržnou ránu, ale hlavně si zlomila dva obratle páteře. Ani neví jak, asi se jí zamotala hlava. Po ztrátě vědomí se probudila v nemocnici, nic si nepamatovala, ale hlavně, vlivem úrazu a následných zdravotních komplikací, byla upoutána na lůžko a přestala zcela chodit.

To se stalo na jaře loňského roku. Do domova pro seniory Clementas v Mlékovicích přišla následně v červnu. Zde se o ni aktivizační a aktivizačně pohyboví pracovníci starají tak dobře, ze paní Štamberská dnes bez problémů samostatně chodí. „Paní Štamberská chodí sama, ale s oporou nízkého chodítka. Je houževnatá a má pevnou vůli, tak chodí cvičit často do tělocvičny, a to na rotoped a minimálně dvakrát týdně využívá masážní lůžko. Má ráda protahovací cviky a obecně se ráda pohybuje,“ říká aktivizační pracovnice Lenka Ostrihoňová.

Ovšem, stejně jako všichni klienti z centra pro seniory v Mlékovicích, i ona potřebuje podporu a pomoc 24 hodin denně. A to nejen v oblasti péče a při cvičení, které má Marie Štamberská ráda, ale i při procházce do zdejší zahrady, jejíž originální architektonické řešení, bohatá členitost a specifický design pomáhají seniorům, o které se zde pečuje.

Paní Marie ráda využívá všech výhod, které jí tento moderní Domov nabízí, včetně nového masážního lůžka za více než 630.000 korun. Uléhá na něj často, protože ví, že jí pomáhá při rehabilitaci a díky němu se staví pevněji na nohy. „Krásně cítím, jak mi to masíruje záda až ke krku,“ uvádí paní Marie. Personál navolí, jestli chce pro klienta masáž celého těla, masáž celých zad, bederní páteře nebo krční páteře a také délku masáže a její intenzitu. Standardní čas masáže je 15 minut, který se dá prodloužit, ale samozřejmě i krátit.

Po masáži klient sám nebo s pomocí pracovníků bezpečně vstává, nemusí se utírat a oblékat na ještě mírně vlhkou pokožku, nemusí se mu fénovat vlasy na týle, není mu chladno.  „Každého z nás něco bolí a seniora ještě častěji. Těla se ve stáří mění, projevuje se stárnutí organismu, úrazy, nemoci … To vše může způsobovat geriatrickou křehkost, svalovou slabost, sesedání páteře nebo jiné obtíže, a hlavně může přinášet bolesti a omezení pohybu. Pro tyto situace je uvolnění příjemně teplou vodní, ale suchou masáží, je ideální,“ uvádí ředitelka domova Clementas Mlékovice Andrea Faltysová.

Klienti v Mlékovicích také mohou v rámci cvičení využívat klasické rotopedy, na kterých se sedí nízko nebo vysoko a jsou uzpůsobené k nasedání seniorů. K dispozici jsou ale i přenosné rotopedy, které umožňují procvičování nohou a rukou a máme k dispozici i např. trenažer chůze do schodů a ve svahu. V zahradě pak pro podporu stability chůze využíváme suchý Kneippův chodník.

Z dalšího vybavení je nutné zmínit motomed a motodlahu. Motomed pomáhá procvičovat svaly a šlachy klientům, kteří samí tento pohyb nezvládnou, motomed jim s končetinami cvičí sám. Motodlahu využíváme v péči o klienty zejména po zlomeninách dolních končetin a po výměně kolen a kyčlí.  Všichni tito senioři potřebují, aby se jejich svaly a šlachy protáhly a nedělaly se jim kontraktury.