zpět na výpis aktualit

V Mlékovicích máme interaktivní, terapeutickou zahradu, která pomáhá lidem s demencí

20. 6. 2022 | Clementas Mlékovice
V mlékovickém centru pro seniory Clementas se dnes (22.čerevna 2022) slavnostně otevřela zahrada, jejíž originální architektonické řešení, bohatá členitost a specifický design, budou pomáhat seniorům, o které zde pečují. Zejména těm, kteří trpí demencí. Podle odborníků na péči o seniory nemá takto interaktivně a terapeuticky řešená zahrada v našich zeměpisných šířkách srovnání.

Ne v každém domově pro seniory řeší zahradu takto do detailu. Posekat trávu, prořezat stromy či zkrátit živý plot, to ano, ale jít dál a léčit zahradou?! V Clementas využili zahradu jako prostředek terapie. Její návštěva léčí nejen svou přírodní hodnotou, ale také tím, jak je projektovaná z hlediska potřeb klientů, o které zde pečují, a s tím spojené léčby,“ uvádí Alice Švehlová, výkonná ředitelka Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Zahrada za budovou moderního Domova je přesně geometricky řešena, je v ní možné nalézt několik procházkových okruhů, kdy si klient sám zvolí, na jakou vzdálenost si troufne.

Díky architektonickým změnám se také výrazně zefektivnilo využití zahrady, kde bude nyní možné pořádat různé typy společenských akcí, jak pro domácí, tak i pozvané.

Náš Domov, mimo jiné, vyniká tím, že má rozlehlou zahradu, dalo by se říci park. To není standardem domovů pro seniory. Naši klienti si pobyt v ní užívali i před úpravami. Nyní však zahrada zásadním způsobem respektuje specifické potřeby našich klientů, stala se interaktivní a pomáhá jim udržet zachovalé dovednosti, případně je rozvíjí,“ uvedla ředitelka mlékovického Domova Andrea Faltysová.

A to je pro seniory nesmírně důležité! Každá taková „velká maličkost“ zdejším klientům umožňuje například bez pomoci se postavit, s podporou se najíst, napít, učesat vlasy.

To co lidé v produktivním věku mají za nezpochybnitelnou samozřejmost, může být pro naše klienty nedocenitelná možnost. Osobně jsem z projektu zahrady doslova nadšená a jsem přesvědčená, že v tomto rozsahu, jaký se obsáhl u nás, žádný domov pro seniory zahradu nemá,“ doplňuje Andrea Faltysová.

Rekonstrukce zohledňuje specifické potřeby seniorů, zejména těch s onemocněním demence. Proto je uvnítř vybudováno několik procházkových okruhů. „Procházkové okruhy umožňují chůzi v tzv. nekonečných kruzích, aby senioři s onemocněním demence, které jejich onemocnění nutí k pohybu, mohli mít „nekonečnou“ trasu,“ dodala ředitelka.

Na procházkových trasách uvnitř zahrady je také více laviček a odpočívadel, kde se mohou klienti jednoduše posadit, společně si popovídat nebo se zde v ideálním prostředí setkat s rodinou, kam je ale také možné vyjet i s lůžkem nebo speciálním geriatrickým křeslem pro plně imobilní klienty.

Zahrada je tak nejenom plně bezbariérová a užitná i pro klienty, kteří se pohybují s pomocí chodítek a invalidních vozíků, ale je dostupná i pro klienty, kteří by se jinak, s ohledem na svůj pohybový hendikep, ven vůbec nedostali.

V zahradě jsou také fitness prvky pro fyzické cvičení seniorů a prvky zaměřené na procvičení kognitivních (poznávacích) dovedností, kde si klienti procvičí myšlení a paměť.

Chodníky jsou široké, aby klienti mohli chodit ve větších skupinách a povídat si. „Rozšířili jsme také chodníky podél obytných křídel, takže klienti lépe využijí východ z pokojů přímo do zahrady,“ popisuje další výhodu Andrea Faltysová.

Součástí procházkových okruhů jsou také interaktivní tabule, kde se mohou seznámit s flórou a faunou, která žije na Kolínsku. „Prohlížením se prohlubují vzpomínky, lze je volit jako témata k reminiscenční (vzpomínkové) terapii, pokaždé na nich klienti mohou objevit něco nového,“ popisuje Faltysová.

Je zde také myšleno na smyslovou terapii, kdy si klienti mohou utrhnout drobné ovoce, přivonět k bylinkám a mohou se projít také po tzv. Kneippově chodníku, kde použité materiály povrchu při chůzi procvičují různé svaly nohou, masírují (i v botě) chodidlo a klienti tak procvičují stabilitu.

Pavel Pechoušek

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?