zpět na výpis aktualit

V janovickém Clementas není žádný další nakažený, podle lékařů se jedná o malý zázrak

31. 8. 2020

„ŽÁDNÝ DALŠÍ NAKAŽENÝ!“ Příbuzní klientů Domova pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou dnes nemohou slyšet lepší zprávu. Podle lékařů z Klatovska se v Janovicích dokonce stal malý zázrak, který zabránil dalšímu šíření koronaviru, na v tomto ohledu, problematickém Klatovsku. Vše je především dílem správně nastavených pravidel fungování Domova, ukázkového postupu zaměstnanců, včasné připravenosti, otevřené spolupráce s odborníky a následným dodržením všech hygienických doporučení. Janovický Clementas má za sebou kvůli nákaze jedné z klientek testování klientů i zaměstnanců na onemocnění Covid-19.

„Klienti i personál mají negativní výsledky testu i při druhém odběru a pozitivní klientce skončila karanténa. Děkuji všem za trpělivost i profesionální přístup,“ shrnuje zdejší ředitel Lukáš Bardon. „Na začátku jsem nevěřil, že zůstane jen u jednoho klienta. Nicméně jsme si to vyzkoušeli a vidíme, že je to možné,“ doplňuje. Clementas byl po celou dobu ve spojení s klatovskou hygienickou stanicí i Plzeňským krajem, který poskytl rychlotesty. Termíny testování se domlouvaly na etapy. Někdo byl testován v Plzni, někdo v Klatovech, někdo přímo v Janovicích.

V polovině srpna přivezli do Janovic klientku z nedaleké nemocnice dlouhodobě nemocných. Při opakovaném testování jí byl zjištěný koronavirus. Následně se kvůli možnému rozšíření nákazy rozběhl kolotoč vyšetření a testů klientů a zaměstnanců. Další nemocní se ale nepotvrdili.

„Z medicínského a hygienického hlediska se jedná o zcela unikátní výsledek, kterým Clementas ochránil Klatovsko před dalším šířením covidu. Tato záchrana před katastrofou je dílem správně nastavených pravidel prevence, kvalitně řízených kompetencí jednotlivých pracovníků, které jsou ku prospěchu pacientů řešeny do posledních detailů a jinde na ně třeba zapomínají,“ uvedl MUDr. Jan Vachek, primář interního oddělení Nemocnice Klatovy. „Naše spolupráce s Clementas je vždy nadstandardní. Ošetřovatelská a lékařská péče je ve srovnání s ostatními institucemi na vysoké úrovni. Pokud odtud přijímáme pacienta je vždy vzorně opečovaný. Těším se na další spolupráci!“ doplnil primář Vachek.

„V Janovicích výborně funguje prevence, jsou zde stále zavedená pravidla opatření preventivní izolace nových klientů. Důležitou roli při úspěšné operaci hrála rychle zavedená hygienická opatření, kdy měla pacientka vlastní ošetřovatelky, která se staraly pouze o ni. Přísná hygienická pravidla dodržovali všichni pracovníci, vzali si je za své, za což jim patří velký dík!“ uvedla praktická lékařka Petra Maříková, která dojíždí i do Janovic.

Podle generální ředitelky Renaty Prokešové se na tomto úspěchu podílelo několik aspektů. Především včasné nastavení karantény. „Pravidla, postupy a pomůcky máme připravené již od jara, takže během 15 minut bylo vše připravené,“ uvádí Renata Prokešová. Nová budova, která je stavěná dle evropských norem. „Velké a vzdušné pokoje i veřejné prostory. Uzpůsobení jednotlivých domácností tak, aby se všichni klienti nesetkávali,“ komentuje.

Třetím bodem je respekt personálu, klientů i rodin k onemocnění. „Všem chci hlavně poděkovat, protože dodržovali domluvené postupy a pravidla,“ uvádí Renata Prokešová s tím, že život v domově se ani v době karantény výrazně nezměnil.

„Na život s rouškami a dezinfekcí si již klienti zvykli. Budeme pokračovat v přijímání nových klientů a zaměstnanců do doby, než se domov zaplní,“ uzavírá Renata Prokešová.

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?