zpět na výpis aktualit

Lidé ze Zásmuk mají dobré srdce

15. 3. 2019 | Clementas Mlékovice

Obyvatelé Zásmuk se zapojili do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Ve sbírce vybrali dvacet dva tisíc korun na koupi geriatrického křesla pro klientku domova pro seniory Clementas v Mlékovicích.

Za vším stála Zuzana Krejzová, která si jako Ježíškovo vnouče nejprve vybrala několik klientů domova Clementas, jež sama obdarovala, a pak ještě zorganizovala sbírku na geriatrické křeslo pro paní Zdeňku. "Ježíškova vnoučata mě nadchla svou myšlenkou a já se chtěla zapojit. Domov Clementas jsem si vybrala, protože jsem ze Zásmuk a dárečky jsem chtěla předat osobně. Viděla jsem, jak přání mizí, až zbývala ta nejdražší. Paní Zdeňka si přála speciální křeslo. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že by byla jediná, kdo by nedostal dárek. Napsala jsem proto na Facebook výzvu, jestli by byl někdo ochotný přispět. K mému překvapení byl zájem velký a během jednoho víkendu jsem potřebný obnos na křeslo vybrala," vysvětlila, jak sbírka vznikla, Zuzana Krejzová, a doplnila: "Jsem šťastná, že se přidalo tolik lidí, kterým pomoc není cizí. Všem moc děkuji."

Díky křeslu ve společnosti druhých

Geriatrická křesla jsou určena pro ležící osoby a lidi se sníženou soběstačností. Do křesla jsou bezpečně usazeni, nehrozí jim sesunutí nebo pád. Také jim velmi prospívá, když změní polohu a zatíží jinou část těla, aby u nich nehrozil vznik proleženin. "Díky tomuto křeslu změní polohu a zatíží jinou část těla, pomůže to zamezit tak vzniku proleženin. Pečovatelé klienta následně vyvezou ven z pokoje mezi ostatní obyvatele domu do obýváčku, kavárny nebo na čerstvý vzduch do naší velké zahrady," vysvětlila Milada Jaklová, vrchní sestra Clementas Mlékovice.

"Několik takových křesel v domově máme, ale nikdy jich není dost. Proto jsme byli velmi potěšení, že zásmučtí občané se složili na to, aby i paní Zdeňka mohla trávit čas ve společnosti jiných lidí," řekla Bohdana Zvěřinská, zástupkyně ředitelky Clementas Mlékovice. Podle Zvěřinské má dar pro domov i symbolickou hodnotu. "Ceníme si toho, že se místní komunita zapojila do projektu Ježíškových vnoučat a vybrala si k obdarování nás, své sousedy."

Pozvání do domova

Přijít do domova či se zapojit do aktivit pro seniory v mlékovickém domově může každý. "Můžete strávit čas na naší krásné zahradě, zúčastnit se či aktivně zapojit do aktivizačních programů pro seniory. Každé léto také pro naše klienty, jejich rodiny a naše sousedy organizujeme letní zahradní slavnost," dodala na závěr Zvěřinská.

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?