zpět na výpis aktualit

Kapitán českého Národního týmu kuchařů bude vařit v mlékovickém Domově Clementas

6. 8. 2020 | Clementas Mlékovice

V české gastronomii se bude jednat o výjimečnou událost – kapitán českého Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR Jan Horký bude 10.září vařit pro seniory z mlékovického Domova Clementas. K obědu se bude servírovat hráškový krém, kuře na paprice a k tomu žemlovka s jablečným sorbetem.

Seniorům z mlékovického Domova Clementas bude vařit kapitán českého Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR Jan Horký. Devětatřicetiletý šéfkuchař, jenž vařil pro amerického prezidenta Baracka Obamu a českého prezidenta Miloše Zemana, již více než dva roky pracuje pro společnost Ventura Group, která v Praze provozuje několik vyhlášených restaurací, hotelů a také firmu Český catering.

„Je to pro mě nová výzva a veliký závazek. Nikdy jsem pro takto vytvořenou skupinu strávníků nevařil,“ uvádí kuchař, který kdyby nebylo koronakrize, tak by reprezentoval Českou republiku na srpnovém světovém šampionátu kuchařů v Petrohradě. Mlékovickým seniorům bude vařit jeden den. Meníčkem, kterým zdejším klientům zpestří konec léta, sestavil sám a s týmem svých kuchařů jej také 10. září připraví.

„Menu jsem sestavil po vzoru české kuchyně. Je srozumitelné, připravené, aby mu každý rozuměl. Jedná se o klasická jídla, která známe. Chuť bude samozřejmě typická pro dané pokrmy. Jen technika, technologie a například i umění servírování budou prezentovány moderně, podle mé fantazie a jinak než jsou klienti zvyklí ze svého domova i z Mlékovic,“ uvedl Horký s tím, že vzal jako základ tradiční české recepty a vymyslel, jak je připravit, aby jejich chutě a vůně byly ještě intenzivnější a navíc každého něčím i překvapily.

„Chápu, že pro řadu seniorů je zážitek spojený s konzumací jídla vrcholem dne. Proto jsem k úkolu přistoupil maximálně zodpovědně,“ doplňuje. Do mlékovického domova se těší. Zodpovědně si prohlédl zdejší kuchyni, zkontroloval zázemí zařízení. „Je na vysoké úrovni. Klienti si pochutnají,“ pochválil.

 „Pro naše klienty je to samozřejmě velká událost. Máme již mnoho reakcí od jejich příbuzných, kteří nám jsou vděční, že se snažíme život v domově zpestřit všemi cestami,“ uvádí generální ředitelka Clementas Renata Prokešová s tím, že po obědovém menu, bude v Mlékovicích následovat zahradní party připravená pro klienty a také pozvané hosty.

Maximální péče o klienta je také důvodem, proč společnost Clementas a Ventura Group spojily své síly. „Sdílíme společné vlastnosti. Hrdě se hlásíme k české tradici spokojeného domova a rodiny. Ať už v našich restauracích a hotelech – vždy chceme, aby se u nás host cítil jako doma. Baví nás starat se o jeho potřeby a přání. Totéž si přejem pro všechny babičky a dědečky. Záleží nám na tom, aby se i oni cítili jako doma, a věříme že chutě a vůně našich jídel jim pomůžou tento pocit vyvolat a plně si ho vychutnat,“ uvedla jednatelka společnosti Ventura Group Tereza Březovská.

K obědu se bude servírovat hráškový krém, kuře na paprice a k tomu žemlovka s jablečným sorbetem. Menu má takovou podobu, také s ohledem na to, že na konci první zářijové dekády se bude pomalu blížit podzim. „Proto je v menu tolik jablek, která budou v tu dobu již zralá,“ říká šéfkuchař Horký, který podle svých slov stále čerpá inspiraci z kuchyně svých babiček. „Nejedná se o konkrétní recepty, ale spíš o nějakou zaběhlou technologii, náladu, princip nebo jen směs koření. Důležitá byla ta doba a atmosféra, kdy mi bylo u prarodičů dobře, byly prázdniny, nemusel jsem do školy. Proto mi vše chutnalo. Věřím, že se nám v Mlékovicích podaří navodit stejnou atmosféru,“ uzavírá.

Mlékovický domov sídlí ve zcela nově zrekonstruované budově. K dispozici jsou jedno i vícelůžkové pokoje s vlastním hygienickým zařízením. Jídlo se zde vaří ve vlastní kuchyni. Provozovatel domova zde také pořádá nejrůznější akce, kterých se mohou účastnit také blízcí našich klientů. Pečují zde o seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou či jiným typem demence, případně klienti po cévních mozkových příhodách, s omezenou mobilitou, ti, kteří  jsou trvale upoutáni na lůžko. Primářem zařízení je MUDr. Jan Cimický, CSc.

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?