zpět na výpis aktualit

Do Clementas ho po mrtvici odvezla sanitka, po roce a půl odchází po svých

1. 4. 2022

Josef Hříšný strávil v janovickém domově pro seniory Clementas rok a půl. Osmasedmdesátiletého vystudovaného technika a milovníka hudby z Horažďovic sem dovezla sanitka ve velmi vážném stavu. Po mozkové mrtvici nemohl chodit a pohybovat levou polovinou těla. Po intenzivní péči opustil domov po svých a doufá, že si ještě zahraje na svou milovanou violu a srovná si svou obrovskou knihovnu. „Člověk musí mít vizi, musí vědět co chce a proč to chce, pak je všechno možné“ myslí  si dnes již bývalý klient Clementas.

 

 

Pane Hříšný, jak jste se do Clementas dostal?

Byl jsem v Clementas 1,5 roku a chválím především zdejší všeobecnou péči. Byl jsem na tom velice špatně, o hodně hůř než nyní. Sám jsem si ani nesedl, udělal jsem si takové držadlo na šnůře a s jeho pomocí jsem se zvedal, s vypětím všech sil jsem se postavil, chodit jsem nemohl. Člověk ale musí mít vizi a musí vědět co chce a proč to chce. Když jsem se naučil sedět, tak jsem se učil stoupnout.  Musí se to dělat hlavou. Kdo ale s hlavou drobet nekamarádí, tak to nemůže zvládnout. Postupně jsem začal chodit s chodítkem, kus po kuse. Teď chodím většinou s holí, ale zvládnu i bez hole.

 

Josef Hříšný, 78 let, bydlí v Horažďovicích, vystudoval Českou zemědělskou univerzitu. 20 let byl konstruktérem zemědělských strojů, následně pracoval v Jaderné elektrárně Temelín.

 

 

Co Vás do Clementas přivedlo?" 

Měl jsem mozkovou mrtvici a ochrnul jsem na levou půlku těla. Pořád to není ono a nevím, jestli budu úplně jako dříve. Jsem muzikant, hraju na baskytaru a violu, tedy vlastně teď nehraju. Nehraju, ale třeba budu. Potřeboval bych se na to zeptat Honzy Nedvěda, který měl také mrtvici, ale za dva roky hrál znovu na kytaru. 

 

Kdo vám tu nejvíce pomohl? 

Hodně se mi věnovala Petra, zdejší rehabilitační. Trénovala se mnou chůzi. Já mám ještě vertigo (závratě, pozn.aut.), takže jsme spolu chodili a mně pomáhalo, že mě třeba držela za triko, protože mi tím dávala jistotu. Šli jsme okolo schodů a já povídám, že jdeme na schody.  A ona: „Pane Hříšný, ještě ne…“ Věděl jsem ale, že musím. Vyšel jsem čtyři schody, příště zase o něco víc, nakonec celé patro. Petra zavolala ošetřovatele – Honzíka a Lukáše a oni šli se mnou, jeden vepředu a druhý vzadu. Když jsem vyšel celé patro, tak jsem věděl, že už můžu domů. Přiznám se, že jsem to obrečel. My máme v Horažďovicích patrový domek, nahoře je ložnice a koupelna, kde mám i svůj kutloch. Takže už vím, že tam teď dojdu sám, postarám se o sebe  a nebudu na obtíž. 

 

Co ostatní děvčata v Clementas? 

Byly tu perfektní holky, které se o nás staraly. Měli jsme pestrý program. Zazpívali jsme si, kreslili jsme, dokonce jsem začal i sám malovat. Měl jsem tu potom i svoje akryly, svoje štětce a několik mých obrázků tu po domově visí. Já jsem tu začal malovat písničky. Například o patro níže je Klobouk ve křoví, někde visí Pramínek vlasů. ​Doma jsem na to malování neměl odvahu, tu jsem našel až tady.

 

Těšíte se domů? 

Tu otázku nemám rád. Vždyť já jedu domů, tak jaképak těšení. Ale samozřejmě, že se těším!  

 

Jaké máte plány?

Já toho mám v plánu hrozně moc. Ale jako první musím udělat pořádek v knihovně. Jsem bývalý strojař, takže musím mít všechno v pořádku. Vše musím katalogizovat. Mám inventární seznam všech svých knížek, kde mám napsáno, kde která kniha je. Mám velice rozsáhlou knihovnu. Vedle knihovny mám teď  obrovský štos knih, které nemám zařazené. Já si dávám do každé knihy Ex libris (knižní značka). Ty si sám vyrábím a vkládám, mám v každé knize napsáno, kde je to v knihovně uložená a zařadím ji vždy  na své místo. Protože fotím, tak si Ex libris vyrábím z vlastních fotek. 

 

Sledujete jaké knihy vycházejí?

Na Českém Rozhlase 2 poslouchám pořad Ex libris o nových knihách, mám poznámkový blok, kam si je zapisuji.  To, co bylo minule, mi  mamina koupila. Teď vyšel nový Mika Waltari: „Válka opravdu“. Zvláštní název, který je daný překladem. Jedná se o popis Sovětsko-finské války, kdy dostali Rusové na tlamu, to si s chutí přečtu. 

 

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?