Barboru Šímovou postihla v jejích 48 letech mrtvice, po které skončila v umělém spánku. Když se jako zázrakem probudila, lékaři zjistili, že je ochrnutá na celou pravou stranu těla, nemůže chodit a má poškozené centrum řeči. Ani následná léčba v rehabilitačním centru nepřinesla zlepšení, navíc kvůli zdravotnímu stavu Barboru opustil partner. Díky sbírce od přátel si mohla alespoň pořídit elektrický invalidní vozík, protože ten klasický nedokáže sama ovládat.
„Bára pracovala léta na generálním ředitelství Českých drah. Byla vždy ochotná a často i přispívala na charitu. Onemocnění je bohužel nezvratné a všechno to, co jí pomáhá k větší samostatnosti, je pro ni nyní velice důležité,“ popisuje její dlouholetý kamarád Alexandr Andrle.
Osvěžovače paměti i svalů
Barbora Šímová byla první, kdo se projel se svým novým vozíkem ve speciálně upraveném parku, který začátkem léta otevřeli v mlékovickém Centru pro seniory Clementas. Podle odborníků na sociální a zdravotní péči nemá takto interaktivně a terapeuticky vybavená zahrada v kraji ani v zemi obdoby.
„Ne v každém domově pro seniory řeší zahradu takhle do detailu. Posekat trávu, prořezat stromy nebo zkrátit živý plot, to ano; ale jít dál a léčit zahradou? V Mlékovicích ji dokonale využili jako prostředek terapie. Kromě své přírodní hodnoty je projektovaná z hlediska specifických potřeb klientů, o které v domově pečují,“ říká Alice Švehlová, výkonná ředitelka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.
Zahrada za budovou domova nabízí několik procházkových okruhů, kdy si klient sám zvolí, na jakou vzdálenost si troufne. „Tyto trasy umožňují chůzi v takzvaných nekonečných kruzích. To využijí především senioři s demencí, které jejich nemoc nutí k neustálému pohybu,“ vysvětluje ředitelka mlékovického Domova Andrea Faltysová.
Do nové bezbariérové zahrady mohou navíc nepohybliví klienti vyjet i s lůžkem nebo speciálním geriatrickým křeslem. „Osobně jsem z projektu zahrady doslova nadšená a jsem přesvědčená o tom, že zahradu podobného rozsahu u nás žádný jiný domov pro seniory nemá,“ říká ředitelka Faltysová.
V nové přírodní oáze jsou i fitness přístroje pro cvičení a prvky zaměřené na kognitivní dovednosti, na kterých si klienti procvičí myšlení a paměť. Součástí procházkových okruhů jsou navíc interaktivní tabule, kde se mohou senioři seznámit s flórou a faunou, která se vyskytuje na Kolínsku. Jejich prohlížením se prohlubují vzpomínky a lze je využít pro reminiscenční terapii.
„Mysleli jsme však také na smyslovou terapii, takže si klienti mohou na zahradě utrhnout drobné ovoce, přivonět k bylinkám, a dokonce se projít po Kneippově chodníku, na němž si procvičí svaly a stabilitu nohou a současně si masírují chodidla,“ dodává ředitelka Faltysová.