zpět na výpis článků

V klatovské knihovně je k vidění výjimečná výstava, kterou tvořili i ležící klienti

21. 7. 2022

Výstava je podle odborníků na arteterapii výjimečná nejen svým rozsahem, ale i množstvím klientů, kteří se na jejím vzniku podíleli a také jejich velmi často vážným zdravotním stavem a stím spojenou imobilitou. Jmenuje Barevný otisk v nás (tvorba s arteterapeutickým přesahem). Její autorkou je zdejší arteterapeutka Lenka Kindelmannová, odborným garantem arteterapeut Psychiatrické nemocnice v Dobřanech Vladimír Blažek. „Výstavy těchto marginálních skupin, v tomto případě jedinců s Alzheimerovou chorobou či handicapem, jsou poměrně vzácné. Pokud k nim dochází, pak na půdě daného zařízení - tato výstava je tedy vyjímečná. Myslím, že je to vhodná forma, jak veřejnost seznamovat s touto problematikou a prezentovat svoji práci," okomentoval výstavu Blažek, který patří k největším odborníkům na danou problematiku v Plzeňském kraji.

Výtvory seniorů vznikaly během tohoto i minulého roku v době pandemie nemoci covid-19. „Součástí jsou také díla klientů, kteří potřebují individuální přístup a nechtějí tvořit ve skupině. Tvořili jsme na jejich pokojích, kam jsme s kolegyní docházely,“ uvedla Lenka Kindelmannová.

Na výstavě jsou díla složená z 29 témat s arteterapeutickým přesahem. „Snažila jsem se je sestavit tak, aby si klienti vyzkoušeli co nejvíce výtvarných technik. Nechybí ani keramika a Land art tedy malování na kámen. Některé výtvory zdobí naší zahradu,“ doplnila. Autoři uměleckých děl jsou často i ležící klienti, které autorka výstavy Lenka Kindelmannová navštěvovala na jejich pokojích, kde klienti upoutaní na lůžko tvořili. Výstava se sem stěhovala z janovického Domova pro seniory, kde měla vernisáž. Od 8.září bude následně k vidění na klatovské základní škole v Čapkově ulici a v říjnu pak bude v kdyňském Muzeu příhraničí.

 

  

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?