zpět na výpis článků

Týdeník 5+2: Seniorům pomáhá i fenka

2. 4. 2022

JANOVICE NAD ÚHLAVOU / Domov pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou má netypického terapeuta. Fenka Hakyna sem původně před více než rokem přišla se svým páníčkem, zůstala tu ale i po jeho smrti a teď dělá radost všem zdejším obyvatelům. „Fenka k nám nastoupila se svým pánem, který nemohl být ze zdravotních důvodů už sám doma, a my jsme byli jediný domov, kam mohl i se svým parťákem,“ vypráví staniční sestra Lucie Tomanová. Vhodný domov pomáhala Güntheru Pscheidlovi hledat i Lenka Trefancová. Ta byla v Činově u Klatov jeho sousedkou. Pan Pscheidl se do České republiky přiženil po roce 1989, na svou druhou ženu byl podle jejích slov velice fixovaný, také z toho důvodu, že příliš neuměl česky. „Po její smrti měl mnoho problémů, neuměl se o sebe postarat. Hakyna byla jeho jediný přítel. Dlouho jsem mu pomáhala hledat vhodný domov pro seniory, což se podařilo, a v Janovicích byl i přes svou nemoc velice spokojený,“ uvedla. Stejně tak byla spokojená i Hakyna, která mezi klienty domova výborně zapadla a stala se něčím jako zdejším maskotem. „Je to bezkonfliktní pejsek, který velice pomohl adaptaci původního páníčka na nové prostředí. Zvykl si tu a hned se skamarádil i s ostatními obyvateli Domova,“ doplňuje staniční.
Po smrti původního majitele se Hakyna přestěhovala na pokoj k Jaroslavě Sladovníkové, která se v janovickém domově kamarádila s původním páníčkem. „Já jsem ji vlastně zdědila, rozumíme si, je moc hodná,“ dodává. Také její kamarád z Domova Václav Koláček chodí Hakynu několikrát za den venčit na zahradu. Ostatní klienti se s ní rádi mazlí, Hakyna neodmítá nikoho.
Není to jediný psí příběh, který pochází z janovického Domova Clementas. Loni sem přišla vážně nemocná klientka s malou čivavou Dášou. Její zdravotní stav se vlivem mnoha chorob záhy zhoršil a o psa se začala starat zdejší sociální pracovnice Vendula Vizingerová. Protože už předtím zachránila čivavího samce jménem Rambo, se svým přítelem má v péči čivaví páreček.
Pravidelně dochází do janovického Domova také canisterapeutka Romana Šímová. „Lidé často doma mazlíčky měli, snažím se jim proto dopřát ten pocit pohladit si pejska. Mám dvě sheltie, obě mají canisterapeutické zkoušky a obě můžou i do postele,“ vysvětlila.

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?