zpět na výpis článků

Bez roušek! Klienti janovického Domova pro seniory Clementas konečně vidí tváře svých sester a pečovatelek

10. 5. 2022

„Milí kolegové, mám pro vás dobrou zprávu! Na základě rozhodnutí vlády nemusí zaměstnanci domovů pro seniory ode dneška nosit roušky. Pečlivě jsme toto pro mnohé složité nařízení dodržovali více než dva roky. Věřím, že na něj už budeme pouze vzpomínat,“ takové hlášení Lukáše Bardona, zdejšího ředitele, se dnes neslo domovem pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou.

Podle jeho slov jetento čtvrtek nejhezčím dnem za poslední více než dva roky. Po téměřosmi stech dnechnemusízdejší zdravotní sestry, pečovatelky a sociální pracovnice nosit roušky. V Domově, kde je aktuálně 170 klientů se po celou dobu pandemie spotřebovalo více než 150.000 respirátorů či roušek.

Počty covid pozitivních jsou nyní nízké, nicméně zdejší covidová jednotka zůstává v provozu. Tam byli senioři z celého kraje, kteří se léčili z následků onemocnění covid-19, za tu dobu se zde léčily desítkyseniorů. Nyní jsou zde senioři s postcovidovým syndromem.

Poslední vyléčený klient odsud odešel o Vánocích roku 2021.„Jen za listopad a prosinec loňského rokujsme se starali o zhruba 50 lidí,“ uvedla Martina Kolářová.

Respirátor či rouška nebude chybět žádné její kolegyni. „Je to velká úleva, ale cítím se teď bez respirátoru zvláštně,“ uvádí zdejší arteterapeutka Lenka Kindelmannová. Přikyvuje další zdejší terapeutka Veronika Čapková, která prý nevědomky po kapsách respirátor stále hledá. „Budu si dlouho zvykat na to, že užto není povinnost,“ dodala.

„Všichni si budeme muset zvyknout, že grimasy a různé projevy neverbální komunikace neschováme pod roušku,“usmívá se vrchní sestra Martina Kolářová.

Klienti nyní především oceňují, že uvidí hezké tváře sester, pečovatelek a aktivizačních pracovnic.„Je to senzace. Podívejte se okolo sebe, takové hezké holky tu máme a ony se musely schovávat za rouškou,“ uvedl 77letý klient Václav Koláček.

Všichni v domově se nyní těší na 23.června, kdy Lenka Kindelmannováchystá výjimečnou a z hlediska oboru sociální práce také unikátní výstavu. Na výstavěbudou desítky děl zdejších klientů. Podle odborníků na arteterapii bude výstava výjimečná nejen svým rozsahem, ale i množstvím klientů, kteří se na jejím vzniku podíleli a také jejich velmi často vážným zdravotním stavem a stím spojenou imobilitou. Autoři uměleckých děl jsou tedy i ležící klienti, které autorka výstavy Lenka Kindelmannová navštěvovala na jejich pokojích, kde klienti upoutaní na lůžko tvořili. 

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?